O nás

13072791_972586396124514_8008593400516259613_oSkupina historického šermu Goryničové se zabývá ztvárněním bojové družiny raného středověku. Zaměřujeme se na Kyjevskou Rus v 2. polovině 10.století, okolo vlády Svjatoslava I. Igoreviče, ruského kagana a vojevůdce, syna Igora a vnuka Rurika. V naší skupině tedy můžete najít švédské Varjagy, Staroseveřany (vikingy) a Slovany.

Krom boje se naše skupina zabývá i táborovým životem tehdejší doby. V našem táboře můžete vidět dobové stany, nábytek, vybavení polní kuchyně, dobové hry a předměty osobní potřeby bojovníků i jejich doprovodu. 

Skupina historického šermu Goryničové byla založena roku 2010 v Unhošti
u Prahy. Zpočátku se jednalo spíše o skupinu zaměřenou na LARP a dřevárny, brzy však přešlo zaměření skupiny i na boj s replikami železných zbraní a "železné" bitvy - historický šerm. Každoročně se Goryničové účastní až patnácti takto zaměřených akcí.

Název Goryničové pochází ze starých ruských bylin o skupině bohatýrů, kteří skolili draka Goryna, a z knihy Bohatýr od spisovatele Juraje Červeňáka.

 

Nábor nových členů

Jak jistě chápete, železný šerm není hra, ale poměrně nebezpečný koníček. Z toho důvodu vás na šermířské akce nepustí (respektive neměli by), pokud se za vás nějaká skupina nezaručí. Toho můžete dosáhnout tím, že skupině prokážete, že se zbraní umíte zacházet, a nepředstavujete tak riziko pro sebe, ani jiné šermíře. I z tohoto důvodu musí každý zájemce o vstup do skupiny Goryničové podstoupit zkušební lhůtu, ve které se rozhodne, zda-li je schopen obstát na bitevním poli, má pro šerm zápal, a ve válečné vřavě si dokáže zachovat chladnou hlavu. Zkušební lhůta trvá minimálně 6 a maximálně 12 měsíců.                                                                                           

 goryničové libuchMinimální věk pro vstup do skupiny je 18 let (případné výjimky záleží na individuální domluvě - vězte ale, že nezletilí do bitvy nebudou vpuštěni), případně i méně, pakliže se spíše než na boj chcete zaměřovat na řemesla a táborový život. Zároveň nečekejte, že přijmeme každého. Goryničové si, stejně jako kdysi naši předci ve válečných družinách a spolcích, zakládají na vzájemné důvěře a respektu.

V průběhu zkušební lhůty bude vašim úkolem se zdokonalit v boji natolik, abyste nejen vy si byli jisti, že v bitvě nikoho nezraníte, a zároveň tohoto názoru bylo i vedení skupiny Goryničové. Zručnost se zbraní není jediným požadavkem - abyste se mohli účastnit šermířských akcí, budete si muset obstarat dostačující výzbroj a výstroj. Zpočátku lze řadu věcí zapůjčit, nicméně pořízení dobově relevantního kostýmu by měla být prioritou.

Železný šerm není zrovna nejlevnější aktivita. Když neberete v potaz litry medoviny a piva, které vypijete na akcích, i přesto se pořizovací cena základního vybavení pohybuje kolem deseti tisíc. Boty, helma, jednoruční zbraň a štít nebo kopí, a kostým jsou základní věci, bez kterých se neobejdete. Na druhou stranu vám taková výbava bez problému vydrží i dvě sezony, kvalitní zbraň a helma pak klidně i celý život. Vězte ale, že dát dohromady takovou výbavu zvládne za rok bez problému i student. S volbou a výrobou vybavení vám samozřejmě rádi poradíme a pomůžeme, třeba na některém z našich workshopů.

Pakliže máte jakékoliv otázky, neváhejte nás kontaktovat! Rádi vás uvidíme na některém z našich tréninků.

Autorský obsah

Veškeré materiály uveřejněné na webových stránkách www.gorynicove.cz, včetně fotografií, jsou zveřejněny s povolením logo_2
jejich náležitých autorů. Podléhají autorským právům, prosíme, respektujte je. V případě zájmu nás můžete kontaktovat.

Autory fotografií uveřejněných na našich stránkách jsou buď Goryničové, branec Václav "Veverka" Maňha nebo fotografka Mgr. Šárka Bejdová. Tímto bychom autorům chtěli srdečně poděkovat za vstřícné poskytnutí fotografií pro náš web. Více ze Šárčiny tvorby můžete nalézt na jejích webových stránkách www.sarkafoto.info