O NÁS

Skupina historického šermu Goryničové se zabývá ztvárněním bojové družiny raného středověku.Zaměřujeme se na Kyjevskou Rus v 2. polovině 10.století, okolo vlády Svjatoslava I. Igoreviče, ruského kagana a vojevůdce, syna Igora a vnuka Rurika. V naší skupině tedy můžete najít švédské Varjagy, Staroseveřany (vikingy) a Slovany.
Krom boje se naše skupina zabývá i táborovým životem tehdejší doby. V našem táboře můžete vidět dobové stany, nábytek, vybavení polní kuchyně, dobové hry a předměty osobní potřeby bojovníků i jejich doprovodu.Skupina historického šermu Goryničové byla založena roku 2010 v Unhošti u Prahy. Zpočátku se jednalo spíše o skupinu zaměřenou na LARP a dřevárny, brzy však přešlo zaměření skupiny i na boj s replikami železných zbraní a „železné“ bitvy – historický šerm. Každoročně se Goryničové účastní až patnácti takto zaměřených akcí.

Název Goryničové pochází ze starých ruských bylin o skupině bohatýrů, kteří skolili draka Goryna, a z knihy Bohatýr od spisovatele Juraje Červeňáka.

Nábor nových členů

goryničovéJak jistě chápete, železný šerm není hra, ale poměrně nebezpečný koníček. Z toho důvodu vás na šermířské akce nepustí (respektive neměli by), pokud se za vás nějaká skupina nezaručí. Toho můžete dosáhnout tím, že skupině prokážete, že se zbraní umíte zacházet, a nepředstavujete tak riziko pro sebe, ani jiné šermíře. I z tohoto důvodu musí každý zájemce o vstup do skupiny Goryničové podstoupit zkušební lhůtu, ve které se rozhodne, zda-li je schopen obstát na bitevním poli, má pro šerm zápal, a ve válečné vřavě si dokáže zachovat chladnou hlavu. Zkušební lhůta trvá minimálně 6 a maximálně 12 měsíců.

 Minimální věk pro vstup do skupiny je 18 let (případné výjimky záleží na individuální domluvě – vězte ale, že nezletilí do bitvy nebudou vpuštěni), případně i méně, pakliže se spíše než na boj chcete zaměřovat na řemesla a táborový život. Zároveň nečekejte, že přijmeme každého. Goryničové si, stejně jako kdysi naši předci ve válečných družinách a spolcích, zakládají na vzájemné důvěře a respektu.

V průběhu zkušební lhůty bude vašim úkolem se zdokonalit v boji natolik, abyste nejen vy si byli jisti, že v bitvě nikoho goryničovénezraníte, a zároveň tohoto názoru bylo i vedení skupiny Goryničové. Zručnost se zbraní není jediným požadavkem – abyste se mohli účastnit šermířských akcí, budete si muset obstarat dostačující výzbroj a výstroj. Zpočátku lze řadu věcí zapůjčit, nicméně pořízení dobově relevantního kostýmu by měla být prioritou.

Železný šerm není zrovna nejlevnější aktivita. Když neberete v potaz litry medoviny a piva, které vypijete na akcích, i přesto se pořizovací cena základního vybavení pohybuje kolem deseti tisíc. Boty, helma, jednoruční zbraň a štít nebo kopí, a kostým jsou základní věci, bez kterých se neobejdete. Na druhou stranu vám taková výbava bez problému vydrží i dvě sezony, kvalitní zbraň a helma pak klidně i celý život. Vězte ale, že dát dohromady takovou výbavu zvládne za rok bez problému i student. S volbou a výrobou vybavení vám samozřejmě rádi poradíme a pomůžeme, třeba na některém z našich workshopů.

Pakliže máte jakékoliv otázky, neváhejte nás kontaktovat! Rádi vás uvidíme na některém z našich tréninků.